W czwartek 25 października 2012 r. o godzinie 16.00 w gmachu Muzeum Historii Katowic (ul. ks. Szafranka 9, Katowice) odbędzie się koncert w wykonaniu Marka Pilcha, na unikatowym fortepianie historycznym, odkrytym i uratowanym w nieoczekiwanych okolicznościach.
Impreza odbywa się w ramach VII Śląskiego Festiwalu Bachowskiego, organizowanego przez Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Na koncert WSTĘP WOLNY
Program:
Das Wohltemperierte Klavier II Teil. Wybór preludiów I fug
Historyczny fortepian znajduje się w Muzeum Historii Katowic od czerwca 2011. Muzeum użyczyło miejsca i umożliwiło studentom Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego ćwiczenia na tym instrumencie.
Fortepian zbudowany został w fabryce Ernsta Irmlera w Lipsku w latach sześćdziesiątych XIX wieku (sygnowany numerem 4559). Posiada skalę A₂- a⁴ (siedem oktaw), układ prostostrunny, mechanikę niemiecką (zwaną często “wiedeńską”).
Ernst Irmler (3 mają 1821 Lipsk – 4 kwietnia 1861 Lipsk) był synem z pierwszego małżeństwa Johanna Christiana Gottlieba (1790–1857), fortepianmistrza, założyciela znanej firmy lipskiej J.G. Irmler. Po śmierci ojca usamodzielnił się, przejmując firmę Schambach i Merchant, założoną w Lipsku w 1836 roku. Firma ta prezentowała swoje instrumenty m.in. na Wystawie Płodów Niemieckiego Przemysłu i Rzemiosła w Monachium (1854). Być może E. Irmler kontynuował numerację fabryczną poprzednich właścicieli. Po jego śmierci firmę prowadzili spadkobiercy (m.in. uczestniczyli w światowych wystawach w Londynie 1862 i Paryżu 1867).
Fortepian stojący obecnie w MHK został przypadkowo odkryty w roku 2007 przez Sebastiana Grimmę – stroiciela i konserwatora z Akademii Muzycznej w Katowicach. Grimma odkupił go z likwidowanego mieszkania w Gliwicach, gdzie instrument stał prawdopodobnie od czasów przedwojennych.
Od roku 2008 fortepian jest własnością Marka Pilcha, asystenta w klasie klawesynu Akademii Muzycznej w Katowicach. Restaurację instrumentu zlecił on Sebastianowi Grimmie, zaś restauracji mechaniki dokonał Matthias Arens – konserwator z Lipska specjalizujący się w restauracji zabytkowych fortepianów i klawesynów. Cykl koncertów w roku akademickim 2011/2012 miał charakter “testu” fortepianu. Zebrane doświadczenia pomogły w dalszych zabiegach konserwatorskich, m. in. w zakresie intonacji.
Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola