Belka
Środa, 29 Marca 2023   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Katowice: Katowickie rowery coraz bardziej popularne

Data publikacji: 2022-10-27, Data modyfikacji: 2022-10-27
A A AWydrukDrukuj  
 
Katowice: Katowickie rowery coraz bardziej popularne

24 października obchodzone było Międzynarodowe Święto Roweru! Katowice od lat stawiają na promocję roweru jako środka transportu. W mieście działa największy w regionie system wypożyczalni rowerów miejskich, który z roku na rok przyciąga coraz więcej osób. Choć sezon jeszcze trwa, to do połowy października zanotowano już ponad 190 tys. wypożyczeń rowerów!

 

- System rowerów miejskich to bardzo ważna inicjatywa, którą od wielu lat konsekwentnie rozwijamy. Powiększa się liczba rowerów, stacji rowerowych, dróg dla rowerów, a także mniejszych elementów, które rowerzystom ułatwiają funkcjonowanie, np. stojaków czy stacji napraw. Z roku na rok sieć się powiększa, a to sprawia, że coraz więcej katowiczan z niej korzysta – podsumowuje działanie systemu Marcin Krupa, prezydent Katowic.

Rowery to środek transportu coraz chętniej wybierany przez katowiczan. Miesiącem, w którym wypożyczono najwięcej jednośladów, był czerwiec – ponad 41 tys. razy. Następne w kolejności były maj i lipiec – po ponad 38 tys., a w sierpniu było to ponad 34 tys. wypożyczeń. Obecnie użytkownicy mogą korzystać z ponad 1000 jednośladów oraz 125 stacji. Aby wypożyczyć rower, wystarczy się zarejestrować w systemie, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami podawanymi w aplikacji. W tym sezonie zarejestrowało się ponad 15 tys. nowych użytkowników, co daje łącznie ponad 117 tys. użytkowników.

Jeździmy rowerami coraz dalej

Najpopularniejsza trasa wypożyczanych rowerów biegła od Rynku do KTBS - Krasińskiego 14. Na tym odcinku system zanotował 502 przejazdy, natomiast w przeciwnym kierunku 434. Od Campingu 215 do Doliny Trzech Stawów były 403 przejazdy, a między stacjami Ligota - Wczasowa i Śląska - Medyków – 398.

Najczęściej użytkownicy korzystali ze stacji Katowice - Rynek, która zanotowała prawie 9 tys. wypożyczeń. Następna najpopularniejsza lokalizacja to Dworzec PKP – Młyńska – tam odnotowano ponad 5,5 tys. wypożyczeń. Połowa działających stacji miała ponad 1 tys. wypożyczeń.

Dniami, które cieszyły się największym zainteresowaniem rowerzystów, były 5 i 12 czerwca – w oba dni odnotowano po ponad 2 tys. wypożyczeń. Co ciekawe – podczas tych dni dużo więcej osób niż zazwyczaj wypożyczało rower na 1 h. Najczęściej rower jest wypożyczany na czas do 15 min – dzięki coraz gęstszej sieci stacji, w których rower można wypożyczyć i zwrócić staje się on środkiem zastępującym samochód w mieście. Natomiast obecność w pobliżu miejsc takich jak parki sprzyja wypożyczaniu rowerów w czasie wolnym, kiedy możemy spokojnie relaksować się. Dla wielu osób rower stał się codziennym środkiem lokomocji. Rekordzista w tym sezonie korzystał z systemu aż 447 razy. Z kolei rower najczęściej wypożyczany był w użytku 461 razy.

Przybywa nowych dróg dla rowerzystów

Z roku na rok przybywa dróg rowerowych w Katowicach.  Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Katowicach buduje i remontuje drogi dla rowerów, a także stawia stojaki rowerowe i stacje naprawy rowerów w różnych częściach miasta. Oprócz budowy nowych stojaków zajmuje się również remontowaniem zdewastowanych.

Największym podmiotem, który buduje drogi rowerowe, jest spółka Katowickie Inwestycje S.A., realizująca połączenia rowerowe w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Katowicka Infrastruktura Rowerowa". W ramach przedsięwzięcia m.in. w pierwszej połowie tego roku oddana do użytku została trasa łącząca ul. Gospodarczą z terenami Doliny Trzech Stawów i ul. Lotnisko. W najbliższym czasie oddany zostanie kolejny odcinek drogi rowerowej – pomiędzy Nikiszowcem i Giszowcem, biegnący wzdłuż ul. Szopienickiej. Trwa również budowa zjazdu rowerowego od strony Koszutki w rejonie ronda im. gen. Jerzego Ziętka. Niedługo rozpocznie się realizacja kolejnego odcinka drogi dla rowerów wzdłuż ulicy Gospodarczej. W następnej kolejności realizowane będą drogi rowerowe wzdłuż ulicy Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ulicy Trzech Stawów oraz wzdłuż ulicy Hallera – rozpoczęcie ich budowy planowane jest na przełomie 2022 i 2023r. Ponadto trwa opracowywanie dokumentacji projektowych dla kolejnych dróg rowerowych, których rozpoczęcie realizacji jest przewidziane na przyszły rok – to m.in. realizacja pierwszego etapu velostrady w śladzie nieczynnej linii kolejowej na odcinku od ul. Huberta do ul. Kolistej.

, Źródło artykułu: Serwis Samorządowy PAP
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Katowice - miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce w województwie Śląskim, zajmujące powierzchnię 164,64 km kw.

Na atrakcje przyrodnicze składają się: zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Zespół Kłodnica”, użytki ekologiczne – Płone Bagno oraz Stawy na Tysiącleciu (nad stawem Maroko), rezerwaty przyrody – „Las Murckowski” i „Ochojec”, czy Katowicki Park Leśny.  Atrakcje turystyczne zaś stanowią: pałac Goldsteinów i pałac w Załężu, budowle mieszkalne z XIX i początku XX wieku(osiedle Giszowiec i Nikiszowiec), zabytkowe kościoły(Św. Michała Archanioła z XVI wieku, Kościół Mariacki czy katedra Chrystusa Króla - największa katedra w kraju) oraz siedemnastokondygnacyjny oparty na  stalowej konstrukcji szkieletowej Drapacz Chmur z 1934 roku.

Katowice należą do największych w kraju ośrodków miejsko – przemysłowych. Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor usługowy.

Przez Katowice przebiegają: trzy trasy europejskie – E40, E75 i E462, autostrada A4 oraz trzy drogi krajowe nr – 79, 81 i 86.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola