Belka
Środa, 29 Marca 2023   imieniny: Wiktoryna, Cyryl, Eustachy
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Data publikacji: 2022-12-05, Data modyfikacji: 2022-12-05
A A AWydrukDrukuj  
 
Czy jest możliwe skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów?

Prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest zachowaniem, które może doprowadzić do sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu.

W Polsce taki czyn jest karany m.in czasowym lub stałym zakazem prowadzenia pojazdów. Nie mniej jednak sąd może skrócić okres, w którym obowiązuje zakaz.


Ubieganie się o skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów

Zakaz prowadzenia pojazdów wydany przez sąd na skutek prowadzenia samochodu w stanie nietrzeźwości, w zależności od poziomu alkoholu we krwi oraz wcześniejszych wykroczeń może obejmować różny okres, podczas którego nasze dokumenty są zabierane.

Osoba oskarżona może jednak ubiegać się o skrócenie zakazu. W tym celu wypełnia się i składa specjalne wnioski, ale przed tym należy:

  • przestrzegać zakazu przez przynajmniej rok oraz połowę określonego czasu - praktyce oznacza to, że skrócone mogą zostać tylko te zakazy, które zostały nakazane na co najmniej dwa lata
  • przestrzegać porządku prawnego
  • pozytywna opinia sądu o właściwej postawie oskarżonego m.in. czy nie ma przesłanek, że dana osoba w przyszłości po raz kolejny może stworzyć zagrożenie na drodze

Zamiast zniesienia zakazu można również postarać się o pozwolenie na prowadzenie pojazdów, które są wyposażone w alkoholową blokadę.

W obu przypadkach to sąd uznaje, czy sytuacja ułagodzenia wyroku jest stosowna. 

W niektórych sytuacjach przed oddaniem dokumentów należy ponownie przejść badania lekarskie, psychologiczne lub jeszcze raz zdać kurs na prawo jazdy. 

Czy można skrócić dożywotni zakaz?

Nawet wówczas, gdy jazda pod wpływem alkoholu spowodowała dożywotni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, kierowca może ubiegać się o jego skrócenie na konkretnych warunkach. 

Przede wszystkim wniosek można złożyć nie wcześniej niż po piętnastym roku od wydania sądowego zakazu. Osoba, która chce odzyskać prawo do legalnego prowadzenia pojazdu musi się wykazać całkowitym przestrzeganiem przepisów prawnych oraz nie wykazywać zagrożenia do ponownego złamania przepisów.

Pomoc prawna w ubieganiu się o skrócenie zakazu

Wniosek, w którym staramy się o skrócenie czasu zakazu musi być właściwie ujęty, jeżeli chcemy zyskać większe szanse na pozytywne rozpatrzenie naszej sytuacji. Ważne jest ustalenie odpowiednich argumentów, ale kwestie prawne mają tu największe znaczenie. Dlatego w tego rodzaju sytuacjach warto jest zgłosić się o pomoc do ekspertów w dziedzinie prawa. 

Chcesz otrzymać poradę prawną w Twojej sprawie lub skorzystać z pomocy prawnej? Skontaktuj się z autorami artykułu:

Kancelaria Radców Prawnych
Tomasz Szaflarski Jacek Szaflarski Spółka Jawna
ul. Ks. Bpa H. Bednorza 1
Katowice 40-384

tel.: (+48) 508 277 555

e-mail: kancelaria@szaflarscy.pl

 

 

Artykuł sponsorowany
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Katowice - miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce w województwie Śląskim, zajmujące powierzchnię 164,64 km kw.

Na atrakcje przyrodnicze składają się: zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Zespół Kłodnica”, użytki ekologiczne – Płone Bagno oraz Stawy na Tysiącleciu (nad stawem Maroko), rezerwaty przyrody – „Las Murckowski” i „Ochojec”, czy Katowicki Park Leśny.  Atrakcje turystyczne zaś stanowią: pałac Goldsteinów i pałac w Załężu, budowle mieszkalne z XIX i początku XX wieku(osiedle Giszowiec i Nikiszowiec), zabytkowe kościoły(Św. Michała Archanioła z XVI wieku, Kościół Mariacki czy katedra Chrystusa Króla - największa katedra w kraju) oraz siedemnastokondygnacyjny oparty na  stalowej konstrukcji szkieletowej Drapacz Chmur z 1934 roku.

Katowice należą do największych w kraju ośrodków miejsko – przemysłowych. Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor usługowy.

Przez Katowice przebiegają: trzy trasy europejskie – E40, E75 i E462, autostrada A4 oraz trzy drogi krajowe nr – 79, 81 i 86.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola