Data dodania: 2012-09-09
Filharmonia Śląska 14 września 2012 r.
zaprasza na jedyny tegoroczny występ Ewy Podleś w Polsce!
14.09.2012 /piątek/ g. 19.00 A
Sala koncertowa Akademii Muzycznej im. K. Szymanowskiego, ul. Zacisze 3, Katowice
Inauguracja sezonu artystycznego
Orkiestra Symfoniczna i Chór Filharmonii Śląskiej
Mirosław Jacek Błaszczyk – dyrygent
Ewa Podleś – kontralt
Jarosław Wolanin – przygotowanie chóru
Program:
Karol Szymanowski – Uwertura koncertowa E-dur op. 12
Joseph Haydn – kantata Arianna a Naxos
Gioacchino Rossini – uwertura do opery Cyrulik sewilski
Gioacchino Rossini – recitativo O, patria i aria Di tanti palpiti z opery Tankred
Giuseppe Verdi – chór Gloria all’Egitto, ad Iside z opery Aida
Giuseppe Verdi – Marsz triumfalny z II aktu opery Aida
Giuseppe Verdi – chór Cyganów Vedi! Le fosche notturne spoglie – Chi del gitano i aria Azuceny Stride la vampa z II aktu opery Trubadur
Gaetano Donizetti – toast Orsiniego Il segreto per esser felici z opery Lukrecja Borgia
W tym roku Ewa Podleś inaugurowała Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Fr. Viñas w Barcelonie, występowała z London Philharmonic Orchestra i Deutsches Symphonie Orchestra. Na nowojorskim Caramoor Festival i Rossini Opera Festival we włoskim Pesaro kreowała tytułową rolę w dramacie Cyrus w Babilonie Rossiniego. Po występach w Pesaro Christophe Rizoud na Forumopera.com pisał: Ewa Podleś tworzy historię. Polska śpiewaczka jest fenomenem wokalnym i teatralnym .
Jest rodowitą warszawianką. Studia wokalne odbyła w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie u prof. Aliny Bolechowskiej. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów, m.in. Konkursu im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie. Będąc obywatelką świata, nieprzerwanie współpracuje jako solistka z Teatrem Wielkim-Operą Narodową i występuje w wielu ośrodkach muzycznych w Polsce.
Dzięki charakterystycznej barwie głosu o ogromnej skali i biegłości, Ewa Podleś jest powszechnie uważana za najbardziej autentyczny kontralt generacji( Opéra International, Orpheus, Gramophone, The New York Times, The San Francisco Examiner, The Washington Post, Opera News, The Financial Times ) . Grupa międzynarodowych krytyków muzycznych Classic FM Magazine zaliczyła Ewę Podleś do 10 najlepszych głosów mezzosopranowych pierwszej dekady XXI wieku, a Operaarts.com do ekskluzywnego grona 100 operowych legend ostatniego półwiecza.
Możliwości głosowe pozwalają artystce na wykonywanie repertuaru od baroku do współczesności. Występuje na najbardziej prestiżowych scenach operowych i estradach koncertowych świata, jak La Scala, MET, San Francisco Opera, Covent Garden, le Châtelet, Deutsche Oper Berlin, Teatro Liceo, Teatro Real, Carnegie Hall, Lincoln Center, London’s Wigmore Hall, Théâtre des Champs Elysées, Filharmonia Narodowa.
Lata 2012-13 to kolejne występy m.in. w Londynie, Berlinie, Luksemburgu i Saint Etienne (Madame de la Haltière w Kopciuszku J. Masseneta), Barcelonie (Erda w Złocie Renu R. Wagnera, później także Madame de la Haltière), Monte Carlo (Jezi-Baba w Rusałce A. Dvořáka), San Diego (Markiza w Córce pułku G. Donizettiego), na festiwalach Caramoor i Pesaro (rola tytułowa w Ciro w Babilonii G. Rossiniego), w Teatrze Wielkim Operze Narodowej, Filharmonii Narodowej, Filharmonii Śląskiej.
Ewa Podleś dokonała licznych nagrań płytowych, którym przyznano szereg znaczących nagród i wyróżnień. O trzymała prestiżowe nagrody i wyróżnienia: Dora Mavor Moore za główną rolę w operze G.F. Händla Juliusz Cezar w Toronto, Nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego za tytułową rolę w Tankredzie G. Rossiniego w Teatrze Wielkim w Warszawie, Złote Berło za całokształt działalności artystycznej, Nagrodę Fundacji Kościuszkowskiej 2005za wybitne zasługi dla krzewienia kultury polskiej i amerykańskiej. W roku 2004 Ewa Podleś została odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski; odznaczona jest również złotym medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis oraz Medalem Zasługi za krzewienie kultury rosyjskiej, przyznanym przez prezydenta Władimira Putina. Międzynarodowe Stowarzyszenie Hodowców Irysów z siedzibą w Nowym Jorku nadało w roku 2002 nazwę Ewa Podleś specjalnie na jej cześć wyhodowanej odmianie tego kwiatu.
Oficjalna strona internetowa Ewy Podleś: www.podles.pl.
Impresariat krajowy: Biuro Koncertowe Jacek Nędzyński, www.nedzynski.com.
więcej »