Belka
Środa, 12 Grudnia 2018   imieniny: Joanna, Aleksandra, Dagmara
Rejestracja Witaj: Gościu, Zaloguj się
 
Belka
 

Wydarzenia w Galerii BWA - październik 2018

Data publikacji: 2018-09-13, Data modyfikacji: 2018-09-13
A A AWydrukDrukuj  
 
Wydarzenia w Galerii BWA - październik 2018

Główna przestrzeń

 

Wystawa trwa do 04.11.2018

Tomasz Struk, Prześwity i (nie)pamięci

Główna wystawa towarzysząca jubileuszowemu 10 Triennale Grafiki Polskiej 2018. Wystawa prac Tomasza Struka pt. „Prześwity i (nie)pamięci” ma stanowić próbę sychogeograficznego odczytania twórczości zmarłego w 2004 r. artysty, który był związany więzami z Katowicami, Berlinem i Paryżem. Projekt ma także służyć zaprezentowaniu spuścizny artysty w szerszym kontekście współczesnych praktyk artystycznych na świecie.

Tomasz Struk nieomal od chwili swojego debiutu zajmował się problematyką pamięci. Nieoczekiwana i przedwczesna jego śmierć w Berlinie sprawiła, że teraz sam stał się jej przejmującym jej śladem. Dyskurs czasu i odciskającego się w pamięci „śladu” pojawił się w pracach Tomasza Struka już pod koniec dekady lat 70. W procesie rekonstruowania przestrzeni Mnemozyne to, co nieobecne, zostało przezeń przywołane w formie rytów, odcisków, rastru. Niezwykły w twórczości Struka jest autentyczny esencjonalizm w artykulacji tropów pamięci i lokalizowaniu ich w porządku eschatologicznym człowieka. Artysta ten – podobnie jak Heideggerowski podmiot poszukuje prześwitu (niem. Lichtung), które należy rozumieć jako rodzaj świadomego bycia i „żywiołu myśli”. Pomyślenie i konstatacja tego prześwitu – to według Struka (podobnie jak u Heideggera) właściwe zadanie sztuki i filozofii.

Dzięki komplementarności metod i strategii zastosowanych przez artystę wyłania się w jego dziełach genealogia gestu, materiału, pamięci, gdyż – jak sam zauważał – „model zawsze zakłada ewolucję formy – jest matrycą, która przedłuża własne trwanie”. W ten sposób przed odbiorcą wyłaniał się łańcuch ustawicznie zmieniających się znaczeń, które poświadczają o pamięci materii. Nic jednak nie działo się bezboleśnie, ponieważ wszystkie wykorzystywane procedury odbywają się przecież w obrębie języka i jego przemocy. Tomasz Struk miał tego głęboką świadomość. Dlatego też nie mniej istotną częścią jego artystycznej praktyki był namysł nad nośnikiem i wykorzystywanymi matrycami użytego medium.

Zamierzenie autorów projektu jest, aby wszystkie te tropy, wątki i motywy znalazły swoją egzemplifikację na dwóch korespondujących ze sobą wystawach – w przestrzenia Galerii Sztuki Współczesnej BWA i Rondzie Sztuki ASP w Katowicach.

 

Projekt zakłada wydzielenie przestrzeni problemowych.

Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach:

- Μνημοσύνη (Mnemosyne) – serigrafie na drewnie – formy funeralne

- Stan pamięci – instalacja – „torowiska” i obiekty w kształcie sześcioboków

- Biomorficzne stany liminalne – „białe obrazy”

Rondo Sztuki:

- Emblematy nieskończoności – grafiki cyfrowe z użyciem rastra

Kuratorzy: Grzegorz Hańderek, Roman Lewandowski

Współorganizacja: Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

 

Mała przestrzeń

Wystawa trwa do 29.10.2018

Wystawa w Małej Przestrzeni galerii (cz.3), po raz kolejny prezentująca sylwetkę młodej zdolnej artystki. Tym razem jest to Martyna Kielesińska

Kuratorka: Marta Lisok

 

Klub Sztuk

Warsztaty akwareli botanicznej

13.10.2018

prowadzący: Grzegorz Wojtasik

Koszt: 85 zł

Wszystkie materiały potrzebne do realizacji warsztatów zapewnia Galeria.

 

Warsztaty animacji poklatkowej

27-28.10.2018 w godzinach 10:00- 14:00

prowadzący: Grzegorz Kowalski

Koszt: 69 zł (za dwa dni warsztatów)

Wszystkie materiały potrzebne do realizacji warsztatów zapewnia Galeria.

 

Lekcje rysunku

W każdy poniedziałek w godzinach 16:00- 19:00

prowadzący: Aneta Zasucha i Tomasz Dąbrowski

Koszt: 20 zł

Wszystkie materiały potrzebne do realizacji warsztatów zapewnia Galeria.

 

Przedmioty wykonane podczas warsztatów przechodzą na własność ich twórców.

, Źródło artykułu: Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
 
Komentarze
Brak komentarzy, Twój może być pierwszy!
Autor:
Kod z obrazka:
Puste pole z komentarzem
Puste pole z podpisem
Wyszukaj
 
Kreska
Kreska
Dodaj artykuł
 
Polecane

DOSTAWCY-INTERNETU-W-POLSCE-NAJLEPSZY-INTERNET

 
Brak sond
 
Newsletter
Bądź na bieżąco z nadchodzącymi imprezami. Zapisz się na bezpłatny newsletter.
 
 

Katowice - miasto na prawach powiatu położone w południowej Polsce w województwie Śląskim, zajmujące powierzchnię 164,64 km kw.

Na atrakcje przyrodnicze składają się: zespół przyrodniczo – krajobrazowy „Zespół Kłodnica”, użytki ekologiczne – Płone Bagno oraz Stawy na Tysiącleciu (nad stawem Maroko), rezerwaty przyrody – „Las Murckowski” i „Ochojec”, czy Katowicki Park Leśny.  Atrakcje turystyczne zaś stanowią: pałac Goldsteinów i pałac w Załężu, budowle mieszkalne z XIX i początku XX wieku(osiedle Giszowiec i Nikiszowiec), zabytkowe kościoły(Św. Michała Archanioła z XVI wieku, Kościół Mariacki czy katedra Chrystusa Króla - największa katedra w kraju) oraz siedemnastokondygnacyjny oparty na  stalowej konstrukcji szkieletowej Drapacz Chmur z 1934 roku.

Katowice należą do największych w kraju ośrodków miejsko – przemysłowych. Główną gałąź gospodarki regionu stanowi sektor usługowy.

Przez Katowice przebiegają: trzy trasy europejskie – E40, E75 i E462, autostrada A4 oraz trzy drogi krajowe nr – 79, 81 i 86.

 

Zgłoś uwagi - uzupełnij wszystkie pola